2019 Poetry People Website Background

Aldeburgh Primary School, Lily-Mae Revell (10)

Aldeburgh Primary School Jemima Mulumba (10)

for Grandad Bob

 

Alde Valley Academy, Olivia Smith (12)

for I Fear

 

Alde Valley Academy, Tegan Chatten-Berry (12)

for Things I Fear

 

Alde Valley Academy, George Barber (12)

for Made Sense

 

Benjamin Britten Music Academy, Megan Gowing  (13)

for Suffragette War

 

Benjamin Britten Music Academy, Charlie Dobson  (14)

for A Syrian City

 

Corton Primary, Poppy Finch (8)

for I Asked the River

 

Corton Primary, Ashton Hart (8)

for Moonlight

 

Dennington Primary, Aaliyah Pike (4)

for My Adventure

 

Dennington Primary, Dylan Ranger (4)

for Sounds in Space

 

Framlingham College PS, Florence Stockwell-Jones (6)

for Narwhal

 

Framlingham College PS, Louis Thompson (6)

for Walrus

 

Framlingham College PS Barney Reader (6)

for Caribou

 

Fressingfield Primary School, Oscar Bush  (4)

for I Will Put in my Box

 

Great Finborough Primary, Scarlett-Rose Sycamore (4)

for Icy Water

 

Grange Primary School, Violet Saunders (10)

for My View from the ISS

 

Gunton Primary School, Shania Ashley (10)

for 5 Ways to Lose Your Brother

 

 

 

Gunton Primary School, Skyla Lee (10)

 

for Pebbles

 

 

 

 

 

 

THE 2020 COMMENDED SUFFOLK YOUNG POETS

Of the 800+ entries, 50 young poets were commended for their poems

and each receive a certificate for their outstanding work.

Gunton Primary School, Skyla Lee (10)

for Pebbles

 

Gunton Primary School, Joshua Giles (10)

for Poem of the Water

 

Gunton Primary School, Max Denny (10)

for The Train Station

 

Grundisburgh Primary, Nefeli Poguntke (8)

for The Monsters under my bed!

 

Hopton Primary, Sophie Fulcher (10)

for Wild

 

Ickworth Park, Youssef Jarboui (9)

for Sad

 

Ickworth Park, Elliot Thomas (9)

for Winter Bird

 

Individual Entry, Emily Calver (12)

for Lunar Rocks and Dust    

 

Ipswich Academy, Logan Upson (11)

for Overwatch

 

Ipswich Academy, Sanzida Islam (14)

for Loss

 

Hadleigh Community Primary, Freddie David Buckley (9)

for The Fox

 

Martlesham Primary, Tabitha Sturgeon (11)

for Imaginary Friend

 

The Meadows Montessori, Sophia Paul (8)

for When I Go To Bed

 

The Meadows Montessori, Isaac Gisby (11)

for The Secret Hideout

 

The Meadows Montessori, Maggie Garside (9)

for I Find Through the Door

 

Occold Primary, Florence Hobson (7)

for Housing Estates

 

Occold Primary, Oliver Freeman (8)

for Naughty Dad

 

Occold Primary, Chloe Bull (8)

for Rose Pink

 

Occold Primary, Hayley Terry (10)

for Uncle Shane

 

Phoenix St Peter, Aimee Salgado (9)

for Pockets

 

Phoenix St Peter, Winter Barnard (9)

for How the Dark

 

Phoenix St Peter, Blake Blowers (8)

for The Shadow of the Dark

 

Pheonix St Peter, Harvey Lakey (9)

for The Sun Creates Many Things

 

Reydon Primary School, Fynn Hutchinson (8)

for The Clown that’s Invisible

 

Reydon Primary School, Molly Knights (8)

for I Am The Wind

 

Reydon Primary School, Lexi Stalker (8)

for This is what I can do

 

Somersham Primary, Rachel Woods (10)

for The Whale

 

Somersham Primary, Freddie Race Whitton (10)

for Hamster

 

St Benedicts School, Ella Chacksfield  (13)

for A Walk to the Allotment

 

St Marks Catholic School, Julian Wojcik (10)

for My New Life

 

St Marks Catholic School, Deimante Karosaite (10)

for Memories

 

Suffolk One, Matteo Lesina (16)

for Although nobody asked, I told them about Dinosaurs

 

Suffolk One, Angel Rimron-Molloy (18)

for An Ode to a PEZ